fbpx Htaccess چیست ؟ - Meysmahdavi

Htaccess چیست ؟

Htaccess چیست ؟

فایل htaccess ، یک فایل پیکربندی وب سرور آپاچی است که میتواند دسترسی به سایت یا نحوه عملکرد آن را کنترل کند. این فایل می تواند تنظیمات پیش فرض سرور آپاچی را تغییر می دهد. یک فایل htaccess به راحتی می تواند با ویرایشگر text / HTML ایجاد شود و سپس از طریق FTP آپلود شود. اطمینان حاصل کنید که این فایل  را در دایرکتوری که میخواهید آن را کنترل کنید ایجاد یا آپلود شده باشد. اگر از یک فایل htaccess برای کنترل کل سایت استفاده می کنید، باید فایل htaccess را در پوشه عمومی خود آپلود کنید.

فایل htaccess یک فایل مخفی است. علامت “.” در ابتدای فایل htaccess آن را به یک فایل مخفی برای اهداف امنیتی تبدیل می کند. بنابراین اگر آن را از طریق FTP آپلود کنید، در لیست فهرست برنامه FTP شما نمایش داده نخواهد شد؛ مگر اینکه FTP شما ویژگی ای داشته باشد که به شما این امکان را می دهد که فایل های پنهان را مشاهده کنید (اکثر برنامه های FTP دارای این گزینه هستند). اگر شما نیاز به ایجاد تغییرات در فایل htaccess دارید، فقط یک نسخه جدید را آپلود کنید و فایل موجود را بازنویسی کنید.

ساخت فایل htaccess

شما می توانید یک فایل htaccess در رایانه یا در سرور ایجاد کنید. این کار بسیار ساده است. برای ایجاد فایل htaccess در ویندوز کافی است با استفاده از Notepad فایل را با نام htaccess ذخیره کنید. دقت کنید بعد از ذخیره فایل، با استفاده از سرویس گیرنده FTP دلخواه می توانید فایل را در هاست یا سرور خود ذخیره کنید. فایل htaccess باید در پوشه ای قرار گیرد که سایت شما در آن قرار دارد، معمولا این پوشه public_html است.

ایجاد فایل htaccess در هاست یا سرور

به اکانت cPanel خود وارد شوید. روی آیکون File Manager که در قسمت Files قرار دارد کلیک کنید.

از پنجره باز شده در فایل منو گزینه “Choose Hidden Files (dotfiles)” را انتخاب کنید. اگر این پنجره را نمی بینید، باید روی لینک “reset all interface settings” در پایین صفحه cPanel کلیک کنید. از پنجره File Manager پوشه ای که می خواهید باز کنید را انتخاب کنید، اغلب این پوشه در مسیر “Web Root (public_html / www)” است. توجه کنید اگر شما در حال مدیریت فایل هستید، می توانید (& showhidden = 1) را در انتهای  URL اضافه کنید. برای ایجاد یک فایل جدید و روی آیکون New File کلیک کنید و نام آن را .htaccess قرار دهید.

  • Share This Story

about author

Meysmahdavi

www.meysmahdavi.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *